Lempeitä lainauksia Koraanista:
"Mutta kun rauhoitetut kuukaudet ovat kuluneet, niin surmatkaa monijumalaiset missä heitä löydättekin. Ottakaa heidät kiinni, piirittäkää heidät ja asettukaa väijymään heitä joka paikkaan, mutta jos he kääntyvät, harjoittavat rukousta ja antavat almuja, niin päästäkää heidät menemään." (Suura 9:5)
"Ne ovat uskottomia, jotka sanovat: 'Totisesti Jumala on Messias, Marian poika.' -- Uskottomia ovat nekin, jotka sanovat: 'Jumala on kolmas kolmesta.' Mutta ei ole muuta Jumalaa kuin yksi ainoa Jumala, ja jos he eivät luovu siitä mitä he sanovat, niin niitä, jotka heidän joukossaan ovat uskottomia, on kohtaava tuskallinen rangaistus." (Suura 5:76-77)
"Tiedättehän te kyllä, kuinka kävi niiden teistä, jotka rikkoivat sapattia; me sanomme heille: 'Muuttukaa halveksituiksi apinoiksi!'" (Suura 2:65)
"Te, jotka uskotte! Älkää lyöttäytykö juutalaisten ja kristittyjen ystäviksi, - he ovat ystäviä vain toisilleen, ja joka ottaa heidät liittolaisikseen, on yksi heistä. Jumala ei totisesti ulota johdatustaan väärämielisiin." (Suura 5:51)
"Sano: Kerronko minä teille, kuka saa pahimman palkan Jumalan luona? Ne, jotka Jumala kiroaa ja joihin Hän vihastuu tehden heistä apinoita, sikoja ja epäjumalanpalvelijoita. He ovat huonoimmassa asemassa ja kauimmaksi eksyneet tasaiselta tieltä. -- Me olemme asettaneet heidän välilleen vihan ja inhon aina ylösnousemuksen päivään asti." (Suura 5:60-64)
"-- Totisesti uskottomat ovat ilmeisiä vihollisianne." (Suura 4:102 )
Hyviä uutisia...
Lainaus:
Rauhan uskonto?
Erityisesti väkivaltaisten terrori-iskujen jälkeen islamia puolustellaan usein kutsumalla sitä ”rauhan uskonnoksi”. Koraani paljastaa meille, ettei tämä nimike ole todellisuudessa aivan kohdallaan:
Suura 5:33 ”Ainoa palkka niille, jotka sotivat Jumalaa ja Hänen lähettilästään vastaan sekä levittävät turmiota maassa, on että heidät tapetaan tai ristiinnaulitaan, tai heidän kätensä ja jalkansa hakataan poikki eri puolilta, ristiin, tai heidät karkotetaan maasta. Sellainen on heidän häväistyksensä tässä elämässä, ja tulevassa heille on kauhea kuritus.”
Suura 8:12–13: ”Täytän pian uskottomien sydämet pelolla; silloin hakatkaa poikki heidän kaulansa ja heidän kaikki sormensa. Ja tämä siksi, että he niskoittelevat Jumalaa ja Hänen lähettilästään vastaan, sillä jos joku niskoittelee Jumalaa ja Hänen lähettilästään vastaan, on Jumala totisesti ankara rangaistessaan.”
Suura 8:39: ”Ja taistelkaa heitä vastaan, kunnes kaikki kiusaukset taukoavat ja kunnes Jumalan tuomiota noudatetaan kaikessa.”
Suura 9:5 ”Vuodattakaa pakanain verta missä tahansa heitä tapaattekin. Ahdistakaa ja piirittäkää heitä ja väijykää heitä kaikkialla, mutta jos he kääntyvät (oikeaan Jumalan uskoon), rukoilevat ja antavat almut, niin päästäkää heidät menemään.”
Suura 9:14: ”Taistelkaa heitä vastaan, Jumala rankaisee heitä teidän kädellänne ja saattaa heidät häpeään”
Monet muslimit saattavat todeta, että nämä jakeet eivät ole enää voimassa vaan koskivat Islamin alkulevitystä. Silti lukuisat muslimit sotivat edelleen islamin nimessä ja oikeuttavat länsimaalaisten “ristiretkeläisten” tappamisen Koraanilla tai Allahilla. Mitä islamin alkuun ja leviämiseen tulee, on historiallinen tosiasia, että islam levisi vastustusta kohdatessaan lähinnä vainoamalla ja tappamalla vihollisiaan, kun taas kristinusko levisi sen vastustajien vainotessa ja tappaessa sen tunnustajia.
- Lainaus: "Hyviä uutisia, Katolista apologetiikkaa suomeksi"
http://hyviauutisia.wordpress.com/ei-katoliset-uskot/ei-kristilliset/isl...
Sanasinko
Jälleen kerran, järjestäytyneet uskonnot ovat perseestä
Jälleen kerran, järjestäytyneet uskonnot ovat perseestä. Nytpä varmistuin Islamistakin, eli kolme suurta pahaa: kristinusko, juutalaisuus ja Islam.
Muuten, :"kristinusko levisi sen vastustajien vainotessa ja tappaessa sen tunnustajia."
Entäs ristiretket? Ei se kristinuskokaan mikään hyvä ole, päin vastoin.
krooh
* Ristiretket eivät olleet kristinuskon levitystä vaan pyhän maan muslimioppressiolta suojelemista varten lähetettyjä joukkoja.
* Ristiretkiä ei käsketä kristittyjen pyhissä kirjoituksissa toisin kuin yo. tekstit ovat Koraanissa.
* Kristittyjen pahat teot eivät liity mitenkään itse kristinuskon hyvyyteen tai pahuuteen.
Hyviä uutisia-blogilla on myös artikkeli Kirkon skandaalit jossa ristiretket yms. käsitellään.
hyviauutisia.wordpress.com
Jep, olet oikeassa
Jep, olet oikeassa, vedin vain paskan vastavedon tuohon. Myönnän munaukseni.
ai niin
... ja ei ne perseestä ole, ainakaan niin kauan kunnes tuotat vastakkaista todistusaineistoa. Juutalaisuus on Jahvesta, samoin kristinusko, islam taas Muhammedista.
hyviauutisia.wordpress.com
Islam on myös "Jahvesta"
Muhamed on Jumalan lähettiläs, profeetta, jonka Jumala on lähettänyt Jumalan kirjan eli Koraanin kera islamilaisten keskuuteen. Jumala on lähettänyt myös muita profeettoja, jotka ovat tuoneet mm. juutalaisten tooran, ja kristittyjen evankeliumin. Tosin islamilaiset eivät tunnusta niiden autenttisuutta. Alkuperäiset ovat islamilaisten mukaan hävinneet ja nämä ovat vain muutettuja jäljitelmiä. Islamilaiset pitävät siten vain Koraania Jumalan suorana puheena.
Ovathan
Ovathan, kristinuskon, juutalaisuuden ja islamin opit ovat aivan hulluja.
Kristinusko ja Islam on
Kristinusko ja Islam on perustaltaan molemmat jokseenkin yhtä vaarallisia. Nykypäivänä suurena erona on kuitenkin se että siinä missä kristinusko on jo hyvän aikaa lupaavasti maallistunut islam ei osoita mitään maallistumisen merkkejä.
Varmaa on että kerran islamkin tulee maallistumaan ja menettämään otettaan kaikkialla maailmassa mutta sitä ennen se voi vielä tehdä paljon tuhoaan jos muslimeille annetaan millikään periksi.
Liberaalien kaikkialla maailmassa on siis syytä käydä islamin vastaiseen torjuntataisteluun.
Kristinusko on ovelampi
Kristinuskoa ei mielletä niin kovin pahaksi, koska se ei suoraan kehota tappotöihin yms. Se on ovela ja näin se tekee tihutöitään huomaamattomasti. En silti kiistä, etteikö islam olisi suurempi paha ja uhka.