Göring-dokumentin kolmas osa Teema-kanavalla vajosi melkoiseksi rimanalitukseksi, vaikka kyse olikin Suomen televisiossa esitetystä dokumenttiohjelmasta, joka käsitteli natsien tekemisiä. Teema onkin kilpaillut Tv2:n kanssa monista venäläisistä neuvostopropagandaa sisältävistä tekeleistä sekä härskimmistä läntisistä tuotoksista. Silti sopii ihmetellä, miksi Suomessa kaikki aikaa käsittelevät dokumenttiohjelmat ovat muutoinkin äärimmäisen poliittisesti korrekteja ja täynnä sotienjälkeisen ajan käsityksiä sekä sotapropagandaa. Ovatko Suomen johtajat saaneet käskyjä tähän kgb:n lisäksi joltain Bilderbergiltä ja kumpaankin suuntaan nuoleskellaan, jotta kansa ei rupea ajattelemaan esim. Karjala-kysymystä ym?
Etenkin Nürnbergin oikeudenkäynti näyttäisi olevan kovassa arvossa, vaikka on yleisesti tunnettua, että se oli farssi ja oikeudenkäynnin irvikuva, näytelmä, jossa oli tarkoitus teloittaa paljon ihmisiä propagandatarkoituksissa sekä myöskin liikaa tietäviä valheellisten todistajien ja väärennettyjen dokumenttien avulla. Molemmat voittajatahot (USA/Englanti sekä NL) väärensivät todistetusti lukuisia todistajalausuntoja ja asiakirjoja sekä pelottelivat/kiduttivat massiivisesti tunnustuksia ja keksivät niitä itse. Kaikkea ei ole tietenkään vielä edes paljastettu. Syytetyt eivät saaneet ristikuulustella todistajia eivätkä hankkia juuri mitään asiakirjoja. Oikeuden pöytäkirjat eivät vastanneet salissa lausuttua puhetta ja monet asiat olivat kiellettyjä puheenaiheita ym. ym. Tietenkin syynä kovaan kuriin ja itsesensuuriin länsimaissa on se, että nykyinen historiankirjoitus pitkälti perustuu tähän oikeudenkäyntiin eli on karkeaa vääristelyä. Lisäksi Saksa on sitoutunut useiden valtiosopimusten kautta kunnioitamaan oikeuden päätöksiä, mikä sitoi etenkin Liittotasavallan historioitsijoita. Nürnbergin valheellisuus merkitsee myös väistämättä ison osan holokaustistakin olevan valhetta, mikä lisää varovaisuutta kaikilla tahoilla.
Minun käsitykseni Göringin väitetystä uskosta siihen, että häntä ei juuri rangaistaisi sodan jälkeen on se, että hän on voinut hyvinkin katsoa tämän asian, sillä tähän asti voittajia oli kohdeltu useimmiten maailmanhistoriassa kunnioittavasti ja jalomielisesti. Voitettuja johtajia ja sotapäälliköitä ei ollut häväisty, vaan heitä oltiin kohdeltu kunnioittavasti. Myös I maailmansodan jälkeen oli suunniteltu oikeusistuimia sotarikollisia vastaan, mutta ne kuivuivat kokoon. Nämä sotarikokset ovatkin Saksan armeijan osalta paljastuneet ympärysvaltojen propagandasaduiksi. Keisari Wilhelm II sai asettua asumaan Pariisiin jne. Pian Göring huomasi, että Nürnbergin oikeudenkäynnin järjestäneet siionistirikolliset edustivat uutta totalitääristen ideologioiden aikaa, joka julisti vihollisen epäihmiseksi ja rikolliseksi ja jolloin voitettuja häväistiin ja kohdeltiin julmasti johtajia myöten, kun heidän kansaansa vastaan oli ensin käyty totaalista sotaa.. Göringin arvomerkit ja marsalkansauva vietiin ja häntä häväistiin ja kiusattiin esim. valvottamalla ja viemällä häneltä nöyryyttävästi jopa hänen ihovoiteensa. Tämän voidejutun arvasin jo ennnekuin se kerrottiin. Voittaneiden siionistien luonne on tullut tutuksi jo aiemmin.
Göring ei pitänyt itseään syyllisenä mihinkään normaaliin sodankäyntiin kuuluvaa asiaa pahempaan. Jo 1938 oli sovittu juutalaisten karkottamisesta Saksasta yli 150 valtion konferenssissa. Göring oli tietysti tietoinen juutalaisten siirtämisestä itäalueille, mikä siis oli hyväksytty kansainvälisesti. Partisaanien teloittaminen puolestaan oli täysin laillista, koska partisaanisota nimenomaan oli laitonta ja sitä paitsi erittäin raakaa. Venäläisiä sotavankeja oli yritetty kaikin tavoin pitää hengissä, mutta heitä kuoli n. 150 miljoonaa, lähinnä samoista syistä kuin miksi suomalaisten käsissä kuoli venäläisiä sotavankeja, pääasiassa vuonna 1941 ja vuoden 42 alussa. Lisäksi Göring oli tarjoutunut jopa syrjäyttämään Hitlerin, jos olisi saanut estettyä sodan tai keskeytettyä sen. Ulkomaiset dipllomaattiarkistot kertovat Göringin omista rauhanaloitteista Hitlerin rinnalla ennen sotaa 1939 sekä läpi koko sodan ajan. Tärkein kuriiri oli ruotsalainen Dahlerus. Göring pyrki läpi sodan neuvottelemaan rauhasta ja oli sitä paitsi syrjäytetty jo vuoden 1940 jälkeen todellisuudessa kaikkein tärkeimmän miehen asemasta sivuraiteelle. Mielestäni Churchill ei ollut käskenyt tappamaan häntä, toisin kuin esim. Hitlerin ja himmlerin, jotka tuli käskyn mukaan teloittaa välittömästi kiinni saadtaessa ilman oikeudenkäyntiä. Göring ei mitä ilmeisimmin tiennyt liikaa Kolmannen valtakunnan salaisuuksista. Näitä kaikkia asioita selvitetään esim. Polar-yhtiön dokumenteissa, joita saa ostettua Saksasta tavallisista nettikaupoista. Ne kertovat myös saksalaisiin kohdistuneista rikoksista. Suomen media voisi aivan hyvin näyttää vaihteeksi niitä televisiosta.
Kun Göring näki sen paatoksen ja vihamielisyyden ja myös oikeudenkäynnin laittomuudet, hän tajusi, että hänet ja monet muuta oli päätetty joka tapauksessa tappaa. Etenkin sen ymmärsi mielettömistä holokaustivalheista ja tekaistuista dokumenteista, joita vastaan Göring ei siis juuri saanut mahdollisuutta puolustautua erinäisisiä puheenvuoroja lukuunottamatta. Jo ne saivat syyttäjän hermostumaan totaalisesti. Göring ei tietenkään alkanut teeskennellä syyllistä tekoihin, joita mokoma roskajoukko syytti Saksaa ja Göringiä, kun juuri USA:n siionistit olivat koko sodan takana ja juuri he olivat tehneet Englannin ja USA:n (sekä Ranskan, Tshekin ja Puolan) armeijoiden välityksellä ja riveissä paljon suunnattomampia sotarikoksia Saksan kansaa vastaan, kuin mitä he valehtelivat Hitlerin tehneen. Myös Neuvostoliiton riveissä oli paljon juutalaisia ja heidän osuutensa maan pyörittämisessä tunnemme esim. Joachim Rogalla von Biebersteinin ja Soltshenitsynin teoksista. Göring ei uskonut enää selviytyvänsä ja siksi puolustautui Hessin ja Streicherin tapaan miehekkäästi ja rohkeasti, kun taas muiden vankien pelkuruutta ja oman nahkansa ajattelemista hän paheksui. Tietysti Göring toi julki, että muuthan ovat tehneet syytteiden mainitsemat rikokset Saksaa vastaan ja että koska siionistit olivat aloittaneet tuhoamissotansa Saksan kansaa vastaan eivätkä suostuneet rauhaan (huomionarvoinen on esim. Rooseveltin läheisen alaisen Kaufmannin teos Germany must perish) bolshevikkien kanssa, Saksan oli luotava suuri varusteluteollisuus Euroopan pelastamiseksi. Sen työvoimaksi otettiin myös juutalaisia pakkotöihin. Heidän nimissään siionistit olivat julistaneet sodan Saksaa vastaan esim. 1939 ja taloussodan jo 1933.
Kaikki Göringin toteamat tosiasiat kuitattiin dokumentissa pöyristyttävinä tms ja vedottiin oikeudenkäynnin jälkeen maailman mediassa jatkuvasti pyörineeseen siionistipropagandaan. Sillä lieneekin toivottu vaikutus ja vain kaltaiseni asiat oikeasti tunteva henkilö voi tajuta heti, että juuri Göring oli oikeassa. Tosin nyt on jo vähänkin asioista selvää ottavalle tiedossa, että Saksan kansaa kohtaan tehtiin todella suurimmat rikokset ja siksi dokumentissa esitetty oikeudenkäynnissä mukana olleen siionistin tämän tosiasian kiistäminen on todella kuvottavaa ja rikolliselta suunnattomien rikosten hymyssä suin kieltämistä. Oikeudenkäynnissä esitetty väärennettyjen todisteiden ja valehtelijatodistajien vyöry nimettiin musertavaksi todisteeksi Göringiä vastaan. Juutalainen lehtimies väitti juuri todistajien tehneen Göringistä selvää. Muistin lukeneeni USA:n senaatin julkaisemasta asiakirjakokoelmasta Das Morgenthau Tagebuch oikeiden journalismin periaatteiden kannattajan suhtautumisesta Morgenthaun ja Rooseveltin ”todistajiin” 1944, kun nämä jo esittelivät vuosia ties mitä Auscwitzissä muka nähneitä, mutta sieltä karanneita ”todistajia”, jotka olisivat kuin ihmeen kaupalla paenneet Sveitsiin. USA:n lehdistön korkea järjestöedustaja epäili todistajia erittäin vahvasti ja piti niitä I maailmansodan valehteluorgioiden toisintona. Hän oli nähnyt silloin todella paljon härskiä valehtelua.
Surkuhupaisasti uljasta Göringiä vastaan esitetystä ”musertavasta” aineistosta ainoana esimerkkinä esitettiin kuin kruununjalokivenä Neuvostoliiton Auschwitzistä kuvaama filmi, jota muistan natsien katselleen hymyssä suin toisessa ohjelmassa (esim. Streicherin). Göring tietysti totesi Göbbelsin joukkojen kyenneen koska tahansa kuvaamaan vastaavia otoksia. Ohjelmaan oli kehdattu ottaa kohta, jossa oli iso sanko täynnä ihmispäitä ja vieressä oli päättömiä ruumiita. Kohtaus on täysin verrattavissa kuuluisaan otokseen ihmisnahasta muka tehdyistä lampunvarjostimista ja ihmissaippuasta sekä ”Hössin perheen seinillä tällaisen sisustuksen omaavassa asunnossa olleen seinillä rivoja kuvia”. Niin vain katsoin tuonkin otoksen Suomen televisiosta vakavaksi tarkoitetusta dokumenttiohjelmasta 2000-luvulla! Lapsille tiedoksi: Ajatelkaapa, miksi saksalaiset olisivat leikelleet päitä irti ruumiista? Silkkaa pahuuttaan ja pahan palvomista vartenko? Amerikkalaisen kadunmiehen typeryydellä ja tietämättömyydellä sekä hyväuskoisuudella ei taida olla mitään rajaa. Ruumiskasoja en usko edes N-liiton joukkojen löytäneen, vaikka niin väitetään, sillä ruumiskasoja saatiin lännessäkin aikaan kätevästi kaivamalla ylös leirien hautuumaita. Olen nähnyt filmin toiminnasta ja tunnetusti amerikkalaiset propagandajoukot rakentelivat kaasukammioita valtaamilleen leireille myös, kuten esim. Ahto on kertonut sotilasaikakauslehdessä 1/2006. Kuinka ollakaan, myös tällainen ”Dachaun vapauttaja” antoi lausunnon ja todistuksen ohjelmassa. Hiukset tietysti leikattiin jokaiselta vangilta täiden levittämien epidemioiden estämiseksi. Samasta syystä tarvittiin krematorioita leireillä kuolleiden ruumiita polttamaan. Näiltä tauteihin ym kuolleilta saatiin tietysti tekohampaita, silmälaseja ym. ym.
Kaikesta valehtelusta tietenkin Göring saattoi päätellä todellakin, että hänellä ei ollut mahdollisuutta voittaa. Rehellisen oikeudenkäynnin hän olisi ilman muuta voittanut rikollisia syyttäjiään vastaan. Kuten monet kriittisesti oikeudenkäyntiin suhtautuneet kuuluisat ja rehelliset ihmiset ovat (esim. kirjassa Terror-Tribunal) ovat todenneet, niin Göring esiintyi kuin leijona, rohkeasti ja loistavasti, uljaasti, vaikka oli tietoinen väistämättömästä ratkaisusta. Harvoin on syntynyt minulle suurempaa vastakohtavaikutelmaa kuin hän verrattuna rikollisiin ja kavaliin siionisteihin ja heidän raukkamaiseen ilveilynäytökseensä, jonka he vielä tänään yrittävät saada lainvoimaiseksi ja jonka avulla he yrittävät petkuttaa yhä koko maailmaa. He hyökkäävät kaikkialla oikeudenkäynnin arvostelijoita ja totuuden paljastajia vastaan. Veikkaan, että ilman siionistien haaveileman uuden maailmanlaajuisen diktatuurin perustamista Göringiä ei suinkaan tulla muistamaan mistään naurettavista voittajien syytöksistä, vaan pikemminkin juuri sellaiselta, joka oli menestyksellä ja menestyksellisesti puolustanut vielä tuossa oikeudenkäynnissä Euroooppaa sen tuhonneita ja bolshevisoineita alistajia vastaan. Tällä kertaa totuuden äänenä karkeita petkuttajia ja väärentäjiä vastaan.
Eivät kai suomalaiset todella usko voittajien propagandaan? Tällaiset ohjelmathan ovat uskomattoman naurettavia. Se, että USA:n yliopistot tuottavat tällaista roskaa mediasta puhumattakaan kertoo paljon siitä, että maa on kaukana demokratiasta. Heikki Länsisalmi esittää hyvin USA:n yliopistojen olevan siionistien käsissä. He ovat valjastaneet historiatieteen ja median holokaustiteollisuutensa palvelukseen (Kanava 3/2006). Se merkitsee, että he väärentävät historiaa. Erinäiset holokaustisivustot netissä ja tällaiset dokumenttiohjelmat kuten vallitseva virallinen historiankirjoitus on silkkaa karkeaa petosta ja valehtelua. Siksi holokaustin epäilykin eli ”vähätttely” pyritään kriminalisoimaan länsimaissa. Kyseessä ovat tärkeät poliittiset ja taloudelliset arvot. Keskustelua ja ”vääriä” tutkimustuloksia ja tulkintoja ei suvaita, koska ne paljastaisivat kaiken rakentuvan petoksille ja velheille. Vastustajat hiljennetään ja sensuroidaan kaikkialta salaisella ja julkisella sensuurilla, koska he paljastaisivat kaiken, jos väittely sallittaisiin. Suomalaisten alistuminen tällaisten filmien mukaisen historiakäsityksen toisteluun ja rähmälläänolo USA:n edessä tulee kostautumaan, kuten muidenkin kansojen. Se on vaarallista, koska uusi NL vaanii jo nurkan takana.
Ikävästi unohdettu Göring
Kaikenmoisessa entistä Saksaa käsittelevässä aineistossa on jätetty unohduksiin Göringin mielenkiintoinen ideologinen suuntaus. Hänen kirjoittamansa sosialismia ylistävät runot olisivat hyvin sopineet vaikkapa 70-luvun suomalaisiin "kulttuurilehtiin".
Göringin puheissa kansallissosialistien valtaannousun jälkeisinä vuosina korostettiin Saksassa tapahtuneen vallankumouksen sosialistista luonnetta. Suomessa ainakin osa oikeistolaisista taisi suorastaan säikähtää. Ainakin joistakin sanomalehtijutuista on aistittavissa pelkoa, että näinkös siinä kumminkin kävi...
Olli J. Ojanen
Sotarikollisia ja sotasankareita
Ettet sekoittaisi esim. Göbbelsiin?
Paskadokumentti keskittyi vain holokaustiin. Göringiä ja natseja syytettiin silti myös esim. Neuvostoliiton taholta. Stefan Scheilin (Die Eskalation des Zweiten Weltkriegs) mukaan Nürnbergissä Göringiä ei tuomittukaan minkään väitetyn Neuvostoliiton murhasuunnitelman nojalla. Häntä syytettiin vain aikeista ryöstää Neuvostoliitto. Hän ei kuulunut muutenkaan sisäpiiriin.
Vaikka syytteistä Göringiä vastaan luovuttiin, oikeudessa esiintyi kuitenkin Saksaa vastaan todistajana poliisijohtaja Bach-Zelewski. Tämä väitti tavanneensa tammikuussa 1941 Himmlerin Wewelsburgissa, joka olisi sanonut Neuvostoliiton väkimäärän vähenevän 30 miljoonalla. 1991 on löydetty Himmlerin matkustuskalenteri ja se on julkaistu 1999. Siitä on huomattu, että Himmler ja Bach-Jelewsky eivät ole voineet tavata tammikuussa 1941 Wewelsburgissa. Tällaisen ja muunlaisten ulostulojen kautta tämä suurimmassa vastuussa sotarikoksista idässä oleva poliisimies pääsi kuin koira veräjästä kaikilta syytteiltä, mikä on läes uskomatonta. Göring ja muut syytetyt huusivat hänelle "Murhaaja, haisunäätä, pahin murhamies koko helvetin johtajistossa ym".
Länsimaat siis panivat tämän miehen mustaamaan natsihallintoa ja vapauttivat siitä hyvästä suurimman sotarikollisen, joka oli hengissä. Hän joutui vankilaan sitten Saksassa 1960-luvulla Röhmin murhasta, kirjoitti vankilassa muistelmansa ja kuoli siellä. Sittemmin on löydetty miehen oikeat muistiinpanot, jotka poikkeavat huomattavasti kirjoitetuista. Nimekäs Göring ja natsit kaadettiin ja oikea sotarikollinen selvisi, länsimaiden siunatessa taas yhden petoksen Nürnbergissä.
Tätä valheellista todistusta siteerataan yleensä paljon historiankirjoissa, vaiikka hyvin tiedetään kaiken valheellisuus. Enemmän siteerataan yhtä hämärää muistiinpanoa, jossa tuntemattomaksi jäävä mies valtiosihteerien istunnossa 2.5.1941toteaisi jonkun ylöskirjoittamana, että 10 miljoonaa nääntyisi nälkään, jos me noudammme haluamamme. Lähde on tyypillinen Nürnberg-lappunen, mutta siteeratuimpia aiheesta. Tilastojen valossa väite ei pidä paikkaansa, sillä todelliset suunnitelmat esim. viljamääristä jäivät alle sen, mitä NL vei vuosittain. Toteutunut viljatakavarikko oli paljon pienempi. Nälänhätää oli kyllä, mutta se johtui puna-armeijan hävitystaktiikasta.
Suunnitelmia nälänhädän järjestämiseksi ei ole Saksan puolella. Piikemminkin NL oli näännyttänyt tahallaan miljoonia ja taas miljoonia. Teloitukset ym. olivat vähentäneet väestöä niin, että kun 1937 väestö laskettiin, se oli n. 162 miljoonaa. Laskijat murhattiin, koska tavoite oli 178 miljoonaa ja luku yllättävän pieni, vaikka siinäkin ooli jo varmasti kuoleita vankeja. Uusi laskenta toi valheellisen 170 miljoonaa, joten N-liiton klassisissa uhriluvuissa on jo näin saatu 10 miljoonaa. Tsheka eli NKVD kertoi 4 miljoonaa kansanvihollista teloitetun sodan aikana. Tästä voimme jo päätellä jotain uhriluvuista. Lisäksi Nl varmasti kaatoi lisää terrorin uhreja saksalaisten niskaan.
Saksalaisten huolena oli sodan alusta lähtien lähinnä ruokkia oma kansa riittävästi ja lisäksi tulivat sitten vielä miehitetyt alueet. Nimenomaan Roosevelt ja Churchill olivat sotarikollisia. Samoin Ranska. Englannin ja Ranskan strategia oli alusta lähtien näännyttää Saksa nälkään I msodan tapaan. Tällöin yksin Versaillesin rauhansopimuksen allekirjoitukseksi suoritettu kiristys oli tappanut miljoona saksalaista rauhanteon jälkeen. Nyt hahmoteltiin taas koko kansan tuhoamista suurella nälänhädällä. Media pitänee siten myös Rooseveltiä ja länsimaisia sotahaukkoja vastaavasti sotarikollisina.
Kun Ranska ja pikkumaat oli vallattu, Roosevelt ja Churchill eivät taipuneet Hooverin ja Saksan vetoomuksiin, vaan aikoivat näännyttää samalla kertaa koko Euroopan nälkään. Näin toivottiin kansojen alkavan kapinoida. Koko nälkäsaarto oli alusta lähtien kansainvälisen oikeuden vastainen. Kun 1944 amerikkalaiset joukot tulivat Ranskaan, lehtimiehet raportoivat kansan tilannteesta Holokaustina. Nälkäsaarto oli tehonnut.
Kun Saksa huolehti Euroopan ruokkimisesta ja pyysi rauhaa, sotahaukat muualla riehaantuivat. Lordi Vansittard julisti radiossa, että saksalaiset tulisi näännyttää ja murskata. Churchill sanoi yksityisesti koko Saksan kansan tulevan tuhota. Julkisesti hän oli kuitenkin hieman toppuuttelevalla kannalla Vansittardin julistuksiin, ehkä kansalaismielipiteen vuoksi. USA:ssa Rooseveltin läheinen avustaja Kaufmann julkaisi kirjan Germany must perish 1941 alkupuolella. Siinä julistettiin arvovaltaiselta taholta, että Saksan kansa tulee tuhota täydellisesti, esim. sterilisoimalla. Sama henki oli vallalla yleisesti ja kaikissa näissä julistuksissa, kuten jatkuvasti muutenkin propagandassa, saksalaisia solvattiin rasistisesti ja paneteltiin mitä kuvottavimmalla tavalla.
Näin siis voitonvarmat median idolit saarnasivat suoraan saksalaisten täydellistä hävittämistä jo ennen kuin holokaustista oli ollut edes puhetta. Kuinka helpompi sodasta olisi tullut, jos olisi julistettu sotaa käydyksi natseja ja Hitleriä vastaan. Sensijaan länsimaat julistivat koko sodan ajan sotivansa Saksan kansaa vastaan ja haluavansa tuhota sen.
Lisäys
Mielenkiintoinen on länsivaltojen paljon puhuttu, mutta ilmeisen valheellinen ja teeskennelty suunnitelma Bakun öljykenttien pommittamiskei. Tämän suunnitelman eräs selvästi ilmoitettu tarkoitus oli nimenomaan Neuvostoliiton maatalouden halvaannuttaminen bensiinin loppuessa. Tällöin tulisi nälänhätä eikä viljaa riittäisi yhtään Saksaan. Tällaista saa siis kaavailla lännessä aivan yleisesti.