Voisihan tätä kokeilla, Euroopassahan on monta "vallattavaa" erikoisaluetta. Mansaari, Sveitsin kantonit, kääpiövaltiot, muut autonomiset saaret, Vatikaani(heh), Ahvenanmaa... Ongelmana voisi olla liberaalien vähäisyys verrattuna jenkkeihin, mutta täällä taitaa olla vastineeksi paljon pienempiä alueita. Ja varmasti Euroopassa on moniakin ihmisiä, jotka ovat kiinnostuneet Free Statesista mutta eivät halua lähteä ylittämään Atlanttia. Tästähän voisi tulla globaali trendi, ja saataisiin yövartijavaltiot joka maanosaan.
Tuommoisen löysin, mutta mahtaakohan olla kovin aktiivi..
http://www.europeanfreestate.net/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
Pientä herättelyä
Free State Projectin perustajan Jason Sorensin mukaan alle 2 miljoonan asukkaan osavaltiossa 20 000 aktiivia riittää aikaansaamaan muutoksen alueen politiikassa. New Hampshiressa on vähän yli 1,3 miljoonaa asukasta, joten tämä tarkoittaisi 1/68 suhdelukua muuttaneet liberaalit/muut asukkaat. Suomen Ahvenanmaassa on 27 732 asukasta, joten tämä tarkoittaisi n. 420 liberalistin riittävän aikaansaamaan muutoksen.
Ahvenamaan suurin puolue viime vaaleissa oli Ahvenanmaan liberaalit, mikä lupaa hyvä pohjakulttuuria. Puolueen jäsenmäärä on yli 600, mikä tarkoittaisi esim. 400 minarkistin liittymisen myötä radikalisoitumista puolueen linjoissa. Ahvenanmaan maakuntavaaleissa 2007 annettiin 13 166 ääntä(19 418 äänioikeutettua, 67,8 %), ja näistä 13 tuhannesta 32,6 % liberaaleille(4 176 ääntä). Vaikkei 400 lisä-ääntä automaattinen muutos ole vaaleissa, niin mielipidekulttuurille se olisi erinomainen muutos. Ahvenanmaan kotiseutuoikeuden, ja sitä kautta äänestämismahdollisuuden saa viiden vuoden jälkeen. Tässä ajassa kerkeää hyvin harjoittaa toisen kotimaisen kuntoon ;)
Ongelmia
Ahvenanmaa on ilmeisesti aika suvaitsematon paikka. Kuulemma syrjityksi voi joutua jo ihan vain sillä, että omaa suomenkielisen sukunimen. Kun kulttuuri on niin sisäänpäin kääntynyttä, niin voi olla hyvin ongelmallista lähteä täysin ulkopuolisena tuomaan uutta kulttuuria sinne sisään.
Ilmeisesti yliarvioin alueen
Ilmeisesti yliarvioin alueen potentiaalin. No, toinen vaihtoehto on kasvattaa muuttomäärä 10 000, jolloin saavutetaan automaattinen enemmistö ;)
Alueenahan se olisi aika
Alueenahan se olisi aika hyvä, etenkin lainsäädännöllisine etuoikeuksineen. Mutta se kulttuuri voi muodostaa aika isoja ongelmia, eikä niitä oikein voine ratkaista kovin nopeasti parempaan suuntaan.
Nojaa... Voishan sitä
Nojaa... Voishan sitä halukkaat kokeilla mutta itse pidän tärkeämpänä jo olemassa olevien valtioiden tekemistä liberaalimmiksi.
Kumpi olisi helpomaa:
Kumpi olisi helpomaa: Liberalisoida Suomi vai joku pikkuvaltio Euroopassa? Täällä kotimaassamme asenteet ovat niin ikäviä että tuskin meidän elinaikanamme tullaan edes sosiaaliliberalismiin nojaamaan. EU lisää sääntelyä ja eikä meillä ole edes oikeaa puoluetta ajamaan aatetta. Voihan se olla "tärkeämpää" jonkun mielestä saada isommat valtiot vapaiksi, mutta onko se käytännössä mahdollista?
Jos tuo projekti New Hampshiressa lähtee hyvin käyntiin, niin ehkä voimme nauttia eläkkeestämme yövartijavaltiossa...
En minäkään pidä
En minäkään pidä todennäköisenä että Suomesta saadaan minarkiaa minun eliaikanani mutta se ei silti tarkoita sitä etteikö muutoksiin kannattaisi pyrkiä ja etteikö niistä olisi hyötyä. Liberalismissa on olemassa muitakin kytkentöjä kuin on ja off.
Jos otetaan esimerkkejä naapurimaistamme niin onko Suomen kehitys tulevaisuudessa Viron vai Ruotsin kaltainen niin siinäkin on jo suuri ero puhumattakaan Venäjän kaltaisesta kehityksestä joka sekin on täysin mahdollinen jos vapauden vastustajat päästetään vapaasti toimimaan.
Liberaalinen puoluekkin on olemassa mutta senkin kehitykselle suuri jarru on juuri sellainen kaikki tai ei mitään asenne joka suomalaisia liberalisteja monin paikoin vaivaa. Ellei saada yövartijavaltiota yhdessä yössä niin ei viitsitä tehdä mitään.
Ilmeisesti tästä voi vetää sen johtopäätösen että vapaus maassamme ei ole vielä kovin pahasti uhattuna kun niin monet ei edes hahmota miten erilaisia vaihtoehtoja meillä on sekä nykyhetken että tulevaisuuden suhteen. Yksikään niistä vapauksista joita meillä jo on, ei ole ollut historian saatossa itsestäänselvyys eikä yksikään niistä ole sitä myöskään tulevaisuudessa.
Mutta kuten sanottua tarkoitukseni ei ole kieltää ketään lähtemästä Suomesta- onhan sekin vapautta. Tarkoitukseni on kertoa miksi itse en lähde.
Ei minarkiaan päästä
Ei minarkiaan päästä yhdessä yössä missään, mutta se voisi olla nopeampaa kun kaikki kokoontuisivat paikkaan jossa se olisi helpointa. :P
Immateriaalioikeudet tulevat olemaan täällä pohjolassa seuraava asia, missä "liberalisointi" tapahtuu. Minua on vähän harmittanut, että liberaalit eivät ole pahemmin olleet yhteyksissä piraattiliikkeen kanssa. Ruotsin puolelle katsomalla voimme nähdä mitä täälläkin tulee tapahtumaan parin vuoden sisällä, ja pelkään että vasemmisto vie kunnian tekijänoikeusasioista. Nyt kun Suomen Piraattipuolue on vielä pieni, niin Liberaaleilla olisi hyvä tilaisuus saada piristysruiske toimintaansa.
Jo parin kolmen vuoden
Jo parin kolmen vuoden kuluttua saavutaan T-risteykseen, jossa oikea suunta vie oikeisto-liberalistiseen vastuulliseen vapauteen ja vasen vie post-marxistiseen (orwellilaiseen) anarkistiseen sota-sosiaalifasismiin; valitkaa kumpi.
Jos Suomen kansaa yhtään
Jos Suomen kansaa yhtään tuntee, niin taitaa tuo jälkimmäinen vaihtoehto tapahtua. Juuri tämän takia "libertarismia yhdessä maassa" olisi paras valinta.
Liberalistinen hyvinvointi
Liberalistinen hyvinvointi leviäisi Suomesta muualle vapaaehtoisena pakkona.